20 Opolski Piknik Naukowy

Opolski Piknik Naukowy
Nr Instytucja Działania
1 Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego

Zaprojektuj bilet w kosmos, Wystawa Stanisław Lem - w stulecie urodzin

Wystawa z okazji Roku Lema w 2021, Quiz o Lemie w oparciu i informacje o Pisarzy na wystawie, konkursy dla dzieci: zaprojektuj bilet w Kosmos, pokoloruj robota, wymyślanie nazw lub imion dla robotów
2 Park Naukowo Technologiczny i Miasto Opole Stoisko czynne od 17:00-20:00 
3 Katedra Matematyki i Instytut Informatyki Gry i łamigłówki matematyczne
Gra w piłkarzyki robotami LEGO
4 Instytut  Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii Eksperymenty fizyczne i obserwacje Słońca
5 Instytut Fizyki z firmą Fielmann

Badanie wzroku refraktometrem

Każdy chętny może poddać się badaniu wzroku aby poznać swoja wadę wzroku.
6 Instytut Fizyki z firmą Fielmann

Barista na PIKNIKU

W trakcie trwania pikniku będzie można skosztować kawy parzonej przez profesjonalnego Baristę zaproszonego przez sieć zakładów optycznych FIELMAN
7 Wydział Ekonomiczny

Ekonomiczne inspiracje

Origami-portfel na UniCoiny, album z walutami różnych zakątków świata, mini-quiz ekonomiczny, mini-quiz logistyczny, krzyżówka logistyczna, wykreślanka logistyczna, dostarczenie przesyłki klientowi
8 Wydział Filologiczny

Fałszywi przyjaciele tłumacza

W namiocie Wydziału Filologicznego motyw przewodni stanowić będzie temat “Fałszywi przyjaciele tłumacza”, przedstawiany na przykładzie języków obcych, nauczanych w ramach kierunków filologicznych. Krótkie warsztaty, prezentacje, quizy oraz gry będą dotyczyć przede wszystkim popularnych “pułapek językowych” czyli wyrazów brzmiących tak, jak w języku polskim, oznaczających jednak coś zupełnie innego. Propozycje wydziału wzbogacą “lingwołamanki” i warsztaty onomastyczne, oferowane przez polonistów. Odwiedź nas, znajdziemy z Tobą wspólny język!
9 Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii

„Las w słoiku”- „Makiety – wymarzony ogród” - „Domki dla owadów

Warsztaty „Las w słoiku”: Architektura krajobrazu zmierza do kształtowania przestrzeni w różnej skali. Nawet w słoiku można stworzyć krajobraz który będzie zachwycający i inspirujący. Niemal każdy może taki stworzyć konieczne jest tylko poznanie odpowiednich technik – zatem zapraszamy do ich poznania. Warsztaty „Domki dla owadów”: Sam mieszkasz i chcesz mieć zdrowe owoce w swoim ogrodzie, nasiona z kwitnących kwiatów? Zadbaj o wzbogacające otoczenie owady. Jak i dla kogo zbudować domki by przetrwały owady pożyteczne w Twoi ogrodzie? Przyjdź, posłuchaj, zobacz, spróbuj. Warsztaty „Makiety – wymarzony ogród”: Pomysł na mieszkanie, dom, ogród, otoczenie, park … jest , ale czy to będzie łącznie dobrze wyglądać? Sprawdź przed podjęciem decyzji i wydaniem dużych środków. Makieta doskonale w tym pomoże i nie jest to wielka sztuka. Przekonają Cię o tym prowadzący warsztaty. Warsztaty florystyczne – wianki na głowę z kwiatów polnych: Kwiaty są piękne nie tylko dla nas, ale to piękno można pomnożyć formując z nich kompozycje. Trwała i możliwą do przenoszenia kompozycją są wianki oddające nie tylko piękno kwiatów ale i osoby. Jak „ukraść” trochę piękna kwiatom i wzbogacić nim siebie? Przyjdź, zobacz, spróbuj i twórz przez całe lato latami.
10 Instytut Biologii

Rośliny dziwaki

Prezentacja nietypowych roślin: mięsożerne, rośliny bez korzeni, sukulenty, rośliny domki dla mrówek i inne. Preparaty mikroskopowe z przygotowanych roślin
11 Instytut Biologii

Bioróżnorodność mchów i ich zastosowanie w monitorowaniu jakości powietrza

Pokaz dotyczyć będzie oceny zanieczyszczenia powietrza m.in. pierwiastkami pochodzącymi z świec zapachowych, sztucznych ogni oraz zastosowania mchów w monitoringu jakości aerozolu atmosferycznego.
12 Instytut Biologii/Studenckie Koło Naukowe Biologów UO

A) Życie patyczaków i chrząszczy, B) Paleontologiczne tajemnice Ziemi Opolskiej, Biolodzy lecą w kulki: ziołowe kule do kąpieli i nie tylko.

A) Patyczaki i niektóre chrząszcze – gdzie żyją, czym się odżywiają, jak się rozwijają i jakie mają cechy charakterystyczne. B) Stoisko pokazowe, na którym każdy może obejrzeć i preparować skamieniałości, przygotować preparaty histologiczne, prowadzić obserwacje mikroskopowe i dowiedzieć się jak zostać paleontologiem
13 Biznes naukowy – waluta  UniCoin W trakcie udziału w zajęciach uczestnicy zarobią UniCoiny za które można zakupić  drobiazgi z logo Opolskiego Festiwalu Nauki i nie tylko.
14 Wydział Sztuki

Obraz z sita - warsztaty drukowania sitodruk. Zrób sobie znaczek - warsztaty przypinek

Podczas naszych warsztatów będzie można wydrukować swoją koszulkę, torbę lub karton przygotowanymi wcześniej wzorami. Drugim działaniem będzie możliwość stworzenia własnej przypinki o średnicy 56mm
15 Planetarium Mobilne Collegium Maius 1 piętro
16 Labirynt Wiedzy Collegium Maius 2 i 3  piętro
17 Muzeum Uniwersytetu Opolskiego Collegium Maius parter
18 Wydział filologiczny

Konkurs plastyczny: POLSKA - UKRAINA. W PRZYJAŹNI

Konkurs plastyczny przeznaczony jest dla dzieci polskich i ukraińskich. Zadanie uczestników polega na interpretacji rysunkowej hasła konkursowego poprzez wykonanie na miejscu prac (plakatów) w formacie A3. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni. Zapraszamy do wspólnej zabawy i nawiązania nowych kontaktów!
19 Koło Naukowego Studentów Farmacji Instytutu Chemii UO

Fitochemia, fitoterapia i Fitokosmetyki

17:00-19:00 – Fitochemia, fitoterapia – spotkanie z substancjami czynnymi ziół – zwięzłe, przejrzyste porady pomocne w wyborze leków roślinnych do zastosowania w terapii podstawowych schorzeń. Prezentacja i upominki z przygotowanych mieszanek ziołowych, możliwość skosztowania świeżych naparów. 19:00- 21:00 Fitokosmetyki – pokaz przygotowania kosmetyków z wykorzystaniem naturalnych surowców, drobne upominki w postaci przepisów i kosmetyków.
20 MIODZIARNIA ARTWIK Zaproszenie do świata naturalnych miodów!
21 Wydział Chemii Chemiczne niespodzianki
22 Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Opole

Gdy doktor przestaje być straszny a profilaktyka staje się najlepszą przyjaciółką

Na stanowisku zostaną przygotowane pomiary ciśnienia tętniczego w ramach międzynarodowego projektu May Measurement Month, pomiar glikemii oraz profilaktyka raka piersi i raka szyjki macicy. Dodatkowo przygotowaliśmy coś dla dzieci – akcja “Szpital Pluszowego Misia”; jest przeznaczona dla najmłodszych i pozwala oswoić się z lekarką_rzem oraz tłumaczy podstawowe procedury medyczne i zwraca uwagę na istotę szczepionek w profilaktyce.
23 Wydział Lekarski Profilaktyka raka piersi, pomiar ciśnienia, pomiar cukru
24 Wydział Nauk o Zdrowiu  – DIETETYKA

CIEKAWOSTKI DIETETYCZNE

Na stoisku dietetycznym będzie waga z bioimpedancją, która umożliwia poznanie dokładnego składu ciała (ilość wody, tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej). Będą obecni studenci i wykładowcy dietetyki, którzy będą odpowiadać na wszelkie pytania od zainteresowanych osób. Np przykład dotyczące żywienia dla sportowców, wzmacniania odporności czy profilaktyki zdrowia dzięki właściwym nawykom żywieniowym. Rozdawane będą materiały ze zdrowymi przepisami i poradami w najczęściej spotykanych schorzeniach dietozależnych. Poczęstunek – zdrowe przekąski, zafoliowane.
25 Wydział Nauk o Zdrowiu  – Kosmetologia  
26 Wydział Nauk o Zdrowiu  – Fizjoterapia 19:00 – 21:00 Konsultacje Fizjoterapeutyczne
26 Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej

17:00 - 19:00 Kitchen Stories / Historie Kuchenne

Come learn about the world by tasting. Each dish carries many stories. It signifies shared identities – by a family or a whole ethnicity- carries religious significance or marks important occasions: rituals, celebrations and even death. It also contains individual stories and memories: the smell of grandma’s bread, a specific region our father comes from or a particular moment of our lives. Our Intercultural Communication students have prepared food and stories important for them. Find out why the most popular Nigerian party dish is called Jollof rice, with whom you can share a Kazakh Bauyrsak bread and more. Przyjdź dowiedzieć się o świecie poprzez smakowanie. Każde danie niesie ze sobą wiele historii. Nadaje wspólną tożsamość – rodziną lub etniczną – ma znaczenie religijne lub wiąże się z ważnymi okazjami: rytuałami, uroczystościami, a nawet śmiercią. Zawiera też indywidualne historie i wspomnienia: zapach chleba przygotowanego przez babcie, region z którego pochodzi ojciec, czy konkretny moment naszego życia. Nasi studenci Intercultural Communication (komunikacji międzykulturowej) przygotowali ważne dla nich dania i ich historie. Dowiedz się, dlaczego najpopularniejsze nigeryjskie danie imprezowe nazywa się Jollof Rice, z kim możesz podzielić się kazachskim chlebem Bauyrsak i nie tylko.
27 Urząd  Statystyczny  
28 Katedra Muzykologii Muzyczne inspiracje
29 Instytut Historii, Instytut Śląski Historyczne Koło Fortuny
30 Wydział Prawa i Administracji UO

Porady prawne - punkt informacyjny

KLINIKA PRAWA – Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna oraz BONA FIDES to miejsca, w których studenci prawa udzielają darmowych porad prawnych. Uczestnicy Pikniku będą mieli okazję dowiedzieć się gdzie mogą uzyskać przedprocesowej pomocy prawnej. Uzyskają również informację jakie formalności należy dokonać, by móc skorzystać z takiej pomocy oraz jak przygotować się do spotkania.
31 Wydział Prawa i Administracji UO

Pstryk i uśmiech - prawnicze portrety

Zawsze zastanawiałeś się czy będzie Ci do twarzy w todze? Chciałeś sprawdzić ile waży łańcuch sędziowski? Czy krzesło sędziowskie jest wygodne? Czy łatwo jest się wyplątać z kaftanu bezpieczeństwa? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedź brzmiała TAK! to koniecznie zajrzyj na stoisko Wydziału Prawa i Administracji UO. Będzie to niepowtarzalna okazja by choć na chwilę wcielić się w rolę radcy prawnego, prokuratora czy sędziego. A do tego zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i dopytać jak tak naprawdę wygląda studiowanie na WPIA UO oraz praca w zawodach prawniczych!
32 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Miejsce z blizną - prezentacja ekspozycji edukacyjnej

„Miejsce z blizną” to miejsce w pamięci, a nie tylko konkretny punkt na mapie. To także uchwytny gołym okiem ślad – blizna, jaką obozy pozostawiły we współczesnym krajobrazie okolic Łambinowic. Po zapoznaniu się z prezentacją i innymi materiałami edukacyjnymi uczestnicy będą mogli sprawdzić swą wiedzę w quizie z nagrodami.
33 Instytut Historii z ” Gruppe Mergen”

Życie codzienne w okresie wczesnego średniowiecza - czyli jak to ze lnem było

Przedstawienie grup rekonstrukcji historycznej z okresu wczesnego średniowiecza, pokazanie życia codziennego oraz procesów rzemieślniczych, które w okresie średniowiecza miały ogromne znaczenie oraz ” Gruppe Mergen” opowie o rekonstrukcjach historycznych, o sylwetkach żołnierzy formacji, które staramy się przybliżyć, będzie można porozmawiać o historii przy dioramie “Gruppe Mergen”.
34 Instytut Nauk Pedagogicznych

17:00-20:00 pedagog i pracownik socjalny w działaniu

17:00-20:00 Zabawy i warsztaty animacyjne dla najmłodszych, czyli pedagog i pracownik socjalny w działaniu, Nauka programowania na wczesnych etapach edukacyjnych, Gry i zabawy ruchowe dla najmłodszych
35 Tajemnice Baszty 16:30-20:00 Gra miejska  16:30 – 20:00  Rezerwacja nr tel. 609648509
36 Instytut Historii wspólnie z Chorągiew Ziemi Wszelkiej Wioska wczesnośredniowieczna

Wioska wczesnośredniowieczna

Przedstawienie grup rekonstrukcji historycznej z okresu wczesnego średniowiecza, pokazanie życia codziennego oraz procesów rzemieślniczych, które w okresie wieków średnich miały ogromne znaczenie. Pokazy kowalstwa artystycznego, prezentacja historycznych instrumentów muzycznych oraz pokaz dawnych sztuk walki. Koncert muzyki dawnej. Warsztaty łucznicze.
37 Muzeum Śląska Opolskiego  “Porcelanowa wyobraźnia”. Warsztaty organizowane w Muzeum Śląska Opolskiego ul. św. Wojciecha 13 45-023 Opole.
3 grupy wejścia o godz. 18:00, 19:00 i 20:00
38 STOWARZYSZENIE TEATR TAŃCA I RUCHU Z OGNIEM MANTIKORA 21:30
Występ Gusła Ogniowe – kompilacja lokalnych zabobonów w ogniem i nie tylko przy  Muzeum Śląska Opolskiego ul. św. Wojciecha 13.